Co to jest paliwo E10? Nowa benzyna na polskich stacjach od 1 stycznia 2024 roku

Paliwo E10 to nowa benzyna 95-oktanowa z zawartością do 10 % biokomponentów w postaci alkoholu, bioetanolu uzyskiwanego np ze zbóż. Na polskich stacjach paliw pojawi się od 1 stycznia 2024 r. zastępując dotychczasową benzynę E5 (do 5 % alkoholu). Na pistoletach i dystrybutorach pojawi się nowe oznakowanie – symbol E10 w kółku.

Paliwo E10 nadaje się do wszystkich urządzeń spalinowych STIHL. Może zaistnieć konieczność ponownej regulacji gaźnika w celu skompensowania zmienionego składu paliwa. W tym celu zalecamy wizytę u Autoryzowanego Dealera STIHL.

STIHL zaleca, aby nie przechowywać mieszanki do dwusuwów przygotowanej na paliwie E10 dłużej niż 30 dni, aby zminimalizować rozdzielanie się paliwa. Wilgoć zawarta w powietrzu wiąże etanol i osadza się na dnie kanistra. Może to później prowadzić do problemów z pracą silnika. Oddzielone paliwo nie jest już idealne nawet po energicznym wstrząśnięciu.

Nieodpowiednie materiały eksploatacyjne lub odbiegający od przepisów skład mieszanki paliwowo-olejowej mogą prowadzić do uszkodzenia silnika.  

źródło:

www.stihl.pl

Ministerstwo Klimatu i Środowiska